Autom do Škandinávie

Vydajte sa v lete do Škandinávie! Priaznivcom severu tento kút sveta predstavovať nemusíme, ale pre vás ostatných: skúste tento rok niečo nové! Aj tu si nájdete množstvo príležitostí na kúpanie a sladké ničnerobenie, avšak najväčším lákadlom je severská príroda, ktorá priamo vyzýva k aktivite. Najatraktívnejšie je jednoznačne Nórsko, avšak aj Švédsko a Fínsko majú čo ponúknuť. A keď už sa sem vydáte, zastavte sa aj v Dánsku. V tejto pohodovej krajine nájdete veľa historických a kultúrnych pamiatok a ani o zábavu tu nie je núdza.

Cestovanie po Škandinávii má navyše jednu veľkú výhodu – v lete tu slnko zapadá neskoro alebo nezapadá vôbec, podľa toho, ako ďaleko na sever sa vydáte. A môžeme potvrdiť, že nič sa nevyrovná čaru bielych nocí... Ešte väčšou atrakciou je polnočné slnko, užiť si ho môžete počas leta v arktických oblastiach za polárnym kruhom.

Autom sa sem dostanete celkom ľahko počas dvoch dní a ďalej je to už len na vás. Je nutné podotknúť, že ceny zvlášť v Nórsku sú naozaj vysoké a je dobré na to myslieť už pri balení. Na druhej strane sú tu kempy veľmi lacné a navyše môžete stanovať „na divoko“, takže tu naopak ušetríte. Skupina severských krajín je na špici všemožných rebríčkov, od hodnotení ekonomickej konkurencieschopnosti cez sociálne systémy až po spokojnosť obyvateľov. Vydajte sa sem na tohtoročnú dovolenku a uvidíte, že Škandinávia učaruje aj vám.

Na takúto dobrodružnú cestu sa samozrejme vyplatí domáca príprava. Naši sprievodcovia vám uľahčia plánovanie trás, obsahujú tipy na najzaujímavejšie miesta a lokality, farebné fotografie, mapy, užitočné odkazy i praktické rady. Každý si v nich nájde to, čo ho zaujíma, čo by rád videl a prežil.

 

Průvodce Norskem    Průvodce Finskem

průvodce Norsko průvodce Oslo průvodce po Švédsku průvodce do Stockholmu průvodce do Helsinek průvodce po Kodani

Najdivokejšiu a najpôsobivejšiu panorámu nájdete v Nórsku. Slovami neopísateľná príroda láka čoraz viac návštevníkov a nie je jednoduché si naplánovať trasu. Nájdete tu hlboké lesy, pohoria, jazerá, ľadovce, vodopády aj klenot tunajšej prírody, tajomné fjordy. Prejdete sa po horských serpentínach, vyhliadkových trasách alebo vyskúšate superdlhé tunely... Čerešničkou na torte je Sognefjellet Rv55, diaľnica nad strechou Nórska, najvyššie položená cesta v severnej Európe. Za preskúmanie stoja aj niektoré mestá a predovšetkým Oslo; hlavnými turistickými magnetmi sú múzeá. Milovníkov katedrál priťahuje Trondheim a fanúšikov polárnych výprav zase Tromsø.

Švédsko je miernejšie, plné farieb a tvarov, ideálna destinácia pre cyklistov a milovníkov behania. Kráľovský Štokholm sa považuje za jedno z najkrajších miest sveta a najromantickejšie ho spoznáte z paluby lodi a člna. Isto si pochutíte na mnohých špecialitách, ktoré sú tu za dostupnejšie ceny než v Nórsku. Svoju kondíciu si môžete otestovať v časti Kungsleden, jednej z najkrajších turistických trás v Európe.

Fínsko je krajina tisícich jazier a lesov, skvelá na cyklistické výlety a prechádzky, počas sezóny s bohatým kultúrnym programom. Milovníci dizajnu, architektúry a informačných technológií si tu tiež prídu na svoje. Nehovoriac o milovníkoch saunovania :) Fínska metropola je plná parkov a množstvom zelene asi nemá v Európe konkurenciu.  Čaro pobytu ešte umocní fínčina – asi nebudete rozumieť ani slovu a popustíte uzdu svojej fantázii... alebo jednoducho prepnete do angličtiny, ktorou tu takmer všetci prirodzene hovoria.

Škandinávci vo všeobecnosti nemajú problém komunikovať po anglicky, ale pár slov v miestnom jazyku sa môže hodiť. Zvlášť, ak vás čaká zoznamovanie alebo obchodné rokovanie. Odporúčame preto mať po ruke zásobu konverzačných fráz, či už v papierovej alebo online podobe.

 

   

Na záver pár zaujímavostí a perličiek

Nórsko

Fínsko

Švédsko

Dánsko

Tak čo, navnadili sme vás dostatočne?