Vyhľadávanie hlasom

Komponent na vyhľadávanie hlasom vznikol pôvodne na využitie v slovníkoch Lingea. V kombinácii s ďalšími jazykovými technológiami sa stáva výborným nástrojom na prehľadávanie databáz a textov v podmienkach, kde je hlasový vstup pohodlnejší než písanie na klávesnici. Túto technológiu možno kombinovať aj s prehľadávaním multimediálneho obsahu, čím vzniká systém, ktorý je rečou nielen ovládaný, ale v reči i vyhľadáva.

Jazyková časť

Kombinuje rozpoznávač reči s nástrojmi na fulltextové vyhľadávanie, prípadne synonymickým slovníkom alebo dokonca prekladačom. Výsledkom je jednoduché, ale silné vyhľadávacie rozhranie, ktoré sa ľahko používa a pritom má výsledky porovnateľné s pokročilým vyhľadávaním využívajúcim písané dopyty.

Programové riešenie

Typické nasadenie využíva on-line rozpoznávací server, náročné výpočty sa teda riešia dostatočne dimenzovanou infraštruktúrou a aplikácia využívajúca túto technológiu je bez problémov nasaditeľná i na zariadeniach so slabšími procesormi a menšou pamäťou (napríklad na mobilných zariadeniach).