Autom do Škandinávie!

Vydajte sa v lete do Škandinávie! Priaznivcom severu tento kút sveta predstavovať nemusíme, ale pre vás ostatných: skúste tento rok niečo nové! Aj tu si nájdete množstvo príležitostí na kúpanie a sladké ničnerobenie, avšak najväčším lákadlom je severská príroda, ktorá priamo vyzýva k aktivite. Najatraktívnejšie je jednoznačne Nórsko, avšak aj Švédsko a Fínsko majú čo ponúknuť. A keď už sa sem vydáte, zastavte sa aj v Dánsku. V tejto pohodovej krajine nájdete veľa historických a kultúrnych pamiatok a ani o zábavu tu nie je núdza.

Cestovanie po Škandinávii má navyše jednu veľkú výhodu – v lete tu slnko zapadá neskoro alebo nezapadá vôbec, podľa toho, ako ďaleko na sever sa vydáte. A môžeme potvrdiť, že nič sa nevyrovná čaru bielych nocí... Ešte väčšou atrakciou je polnočné slnko, užiť si ho môžete počas leta v arktických oblastiach za polárnym kruhom.

Autom sa sem dostanete celkom ľahko počas dvoch dní a ďalej je to už len na vás. Je nutné podotknúť, že ceny zvlášť v Nórsku sú naozaj vysoké a je dobré na to myslieť už pri balení. Na druhej strane sú tu kempy veľmi lacné a navyše môžete stanovať „na divoko“, takže tu naopak ušetríte. Skupina severských krajín je na špici všemožných rebríčkov, od hodnotení ekonomickej konkurencieschopnosti cez sociálne systémy až po spokojnosť obyvateľov. Vydajte sa sem na tohtoročnú dovolenku a uvidíte, že Škandinávia učaruje aj vám.

Na takúto dobrodružnú cestu sa samozrejme vyplatí domáca príprava. Naši sprievodcovia vám uľahčia plánovanie trás, obsahujú tipy na najzaujímavejšie miesta a lokality, farebné fotografie, mapy, užitočné odkazy i praktické rady. Každý si v nich nájde to, čo ho zaujíma, čo by rád videl a prežil.

Průvodce Norskem Průvodce Finskem

průvodce Norsko průvodce Oslo průvodce po Švédsku průvodce do Stockholmu průvodce do Helsinek průvodce po Kodani

Najdivokejšiu a najpôsobivejšiu panorámu nájdete v Nórsku. Slovami neopísateľná príroda láka čoraz viac návštevníkov a nie je jednoduché si naplánovať trasu. Nájdete tu hlboké lesy, pohoria, jazerá, ľadovce, vodopády aj klenot tunajšej prírody, tajomné fjordy. Prejdete sa po horských serpentínach, vyhliadkových trasách alebo vyskúšate superdlhé tunely... Čerešničkou na torte je Sognefjellet Rv55, diaľnica nad strechou Nórska, najvyššie položená cesta v severnej Európe. Za preskúmanie stoja aj niektoré mestá a predovšetkým Oslo; hlavnými turistickými magnetmi sú múzeá. Milovníkov katedrál priťahuje Trondheim a fanúšikov polárnych výprav zase Tromsø.

Švédsko je miernejšie, plné farieb a tvarov, ideálna destinácia pre cyklistov a milovníkov behania. Kráľovský Štokholm sa považuje za jedno z najkrajších miest sveta a najromantickejšie ho spoznáte z paluby lodi a člna. Isto si pochutíte na mnohých špecialitách, ktoré sú tu za dostupnejšie ceny než v Nórsku. Svoju kondíciu si môžete otestovať v časti Kungsleden, jednej z najkrajších turistických trás v Európe.

Fínsko je krajina tisícich jazier a lesov, skvelá na cyklistické výlety a prechádzky, počas sezóny s bohatým kultúrnym programom. Milovníci dizajnu, architektúry a informačných technológií si tu tiež prídu na svoje. Nehovoriac o milovníkoch saunovania :) Fínska metropola je plná parkov a množstvom zelene asi nemá v Európe konkurenciu. Čaro pobytu ešte umocní fínčina – asi nebudete rozumieť ani slovu a popustíte uzdu svojej fantázii... alebo jednoducho prepnete do angličtiny, ktorou tu takmer všetci prirodzene hovoria.

Škandinávci vo všeobecnosti nemajú problém komunikovať po anglicky, ale pár slov v miestnom jazyku sa môže hodiť. Zvlášť, ak vás čaká zoznamovanie alebo obchodné rokovanie. Odporúčame preto mať po ruke zásobu konverzačných fráz, či už v papierovej alebo online podobe.

Na záver pár zaujímavostí a perličiek

Nórsko

 • V Nórsku vybudovali najdlhší tunel na svete (24,5 km). Lærdalský tunel s niekoľkými farebnými odpočívadlami. Cesta tunelom je zážitkom a budete naozaj radi, keď nakoniec uvidíte svetlo na konci tunela :)
 • Z Nórska pochádza Thor Heyerdahl, moreplavec a dobrodruh, ktorý na plti Kon-Tiki preplával Tichý oceán. Nórsky polárny bádateľ Roald Amundsen so svojimi výpravami ako prvý dobyl južný pól.
 • Na spopularizovaní severských kriminálok má veľkú zásluhu nórsky spisovateľ Jo Nesbø.
 • V Nórsku sa mýto už dlho platí elektronicky cez autopass.no, všetko je maximálne jednoduché. Vo Fínsku a Švédsku osobné autá diaľničné poplatky neplatia. Výnimkou je len Öresundský diaľniční most medzi Kodaňou a Malmö.
 • Vraví sa, že Nóri sa rodia s lyžami na nohách. Najúspešnejším športovcom zimných olympijských hier je nórsky biatlonista Ole Einar Bjørndalen (13 medailí, 8-4-1). Asi neprekvapí, že najúspešnejšou olympioničkou je tiež Nórka Marit Bjørgenová v behu na lyžiach (14 medailí, 7-4-3). Z nórčiny tiež pochádza slovo „slalom“.

Fínsko

 • Najúspešnejším národom na OH, v prepočte medailí na obyvateľa, sú avšak Fíni. Okrem klasických lyžiarskych disciplín a hokeja sú dobrí v adrenalínových disciplínach - skokoch na lyžiach alebo automobilových športoch. Milujú bláznivé hry a súťaže (presvedčte sa sami na finnishcrazygames.com). Čím to je, nevieme.
 • V Helsinkách nájdete Olympijský štadión, kde na OH 1952 Emil Zátopek vyhral tri zlaté medaily. Dodnes sú tam spomienky na nášho československého olympionika živé a pripravuje sa natáčanie životopisného filmu.
 • Fínsko dalo svetu saunu, telefón Nokia, operačný systém Linux a hru Angry Birds. Fínsko ako prvé spustilo prevádzku 5G siete. Fínske školstvo patrí k najlepším na svete.
 • Laponské Rovaniemi ležiace na polárnom kruhu je oficiálnym bydliskom Santa Clausa. Dedinku môžete navštíviť v priebehu celého roka, ale v decembri má zvláštne kúzlo.
 • Fíni vypijú najviac kávy na svete, najčastejšie prekvapkávanú (suodatinkahvi). Rovnako tak milujú aj mlieko. Občas si ale doprajú aj niečo ostrejšie a trendom dneška je popíjanie alkoholu doma v spodnej bielizni. Pre túto činnosť majú aj emotikon a špeciálny výraz: „kalsarikannit“.
 • Fínčina vždy prekvapí. „Hana“ napríklad znamená vodovodný kohútik. A centrum mesta sa nepovie centrum, sentrum, centra, centro ani centre... ale „keskusta“.

Švédsko

 • Vo Švédsku sa začala udeľovať Nobelova cena. Stalo sa tak na základe poslednej vôle vedca a vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela. Prebieha každoročne v Štokholme (a Osle).
 • V každej predpovedi počasia sa spomína švédsky tvorca Celziovej stupnice Anders Celsius.
 • Medzi najslávnejších európskych režisérov patril Ingmar Bergman. Jeho filmy preslávili veľa švédskych hercov a herečiek (napr. Liv Ullmann, Max von Sydow, Greta Gardo nebo Ingrid Bergman).
 • Švédska skupina ABBA bola jednou z najúspešnejších kapiel v histórii populárnej hudby.
 • Podľa EF English Proficiency Index 2018 sú Švédi v angličtine najlepší na svete (ak nepočítame anglicky hovoriace krajiny), na druhom mieste je Holandsko. Väčšina filmov sa v televízii vysiela anglicky so švédskymi titulkami.
 • Švédska debna má svojho vynálezcu naozaj vo Švédsku. Je ním Per Henrik Ling, z ďalších nástrojov spomeňme napríklad ribstol, jedno z mála švédskych slov, ktoré sa dostalo do slovenčiny (ďalej napríklad ombudsman, skanzen). Švédsky stôl naopak nie je vynález Švédov, je to spôsob podávania jedla pochádzajúci všeobecne zo Škandinávie.

Dánsko

 • V Dánsku písal svoje rozprávky H. Ch. Andersen a socha malej morskej víly je asi najznámejším symbolom Kodane.
 • Na dánsky hrad Kronborg umiestnil W. Shakespeare dej Hamleta.
 • Dánsky pôvod má svet skladačiek LEGO. O tom, že Dáni sú oddávna hraví, svedčí aj obľúbenosť zábavných parkov. Kodanský park Tivoli je najstarší v Európe.
 • Z Dánska pochádza veľa svetovo oceňovaných režisérov (Lars von Trier, Thomas Vinterberg alebo Susanne Bier). Seriál Hra o tróny preslávil Nikolaja Coster-Waldaua.
 • Bondovka Casino Royale zasa Madsa Mikkelsena. Výnimočných kultúrnym fenoménom sa stala dánska televízna tvorba.
 • Názov Bluetooth je odvodený od anglického mena dánskeho kráľa Haralda Modrozuba. Mal údajne vynikajúce komunikačné schopnosti.
 • V Kodani je viac bicyklov než áut. Na niektorých uliciach sa nachádza viac pruhov pre cyklistov než pre autá. Pre nás nepredstaviteľné...

Tak čo, navnadili sme vás dostatočne?