Za čarom bielych nocí

Máte radi slniečko, ale dlhodobé trópy vás už tak nelákajú? Chcete tento rok skúsiť niečo nové? Vyberte sa v lete na sever a zažite dovolenku, počas ktorej deň nikdy nekončí. Podľahnite na chvíľu čaru bielych nocí – pre väčšinu cestovateľov, ktorí sa s nimi stretávajú prvýkrát, je to exotický zážitok porovnateľný s pobytom v Tichomorí. 

     

Biele noci zažijete skutočne len niekoľko stoviek kilometrov severne od našich hraníc. Nemusíte vyraziť nutne do Petrohradu, aj keď práve toto veľkomesto vám pravdepodobne pri vyhľadávaní „bielych nocí“ Google odporučí. Petrohrad ich čaro využíva v marketingu najviac, preto sa mnoho turistov domnieva, že inde biele noci jednoducho nemajú. Petrohrad je však skvelou voľbou, či už vás láka história, umenie, architektúra alebo aj nakupovanie. Určite tu zažijete mnoho prekvapení.

Alternatívou k Petrohradu je Štokholm. Právom je považovaný za jedno z najkrajších miest sveta. Aj Štokholm môžete poznávať z lodí a člnov, aj tu sa v lete v noci len trochu zošerí.

Ak vás viac než mestá láka samota a turistika, vyberte sa do škandinávskej prírody. Keď si vezmete aj stan, môžete v ňom pohodlne prespať– na väčšine miest sa dá stanovať zadarmo. V kempoch sú k dispozícii chaty alebo zruby, v mestách fungujú hostely. V Nórsku nájdete najdivokejšie a najpôsobivejšie panorámy. Švédsko je miernejšie, je plné farieb a klasického IKEA štýlu. Južné oblasti ponúkajú aj príjemné kúpanie. Fínsko je krajinou jazier vhodnou na nenáročné prechádzky. V sezóne ponúka i bohatý kultúrny program. Trochu inou kapitolou je Island, krajina ohňa a ľadu, kde prekvapivo môžete využiť nekonečné možnosti kúpania v každom počasí.

Ak si chcete vytvoriť lepšiu predstavu, môžete sa pozrieť na turistické webové stránky (mimochodom, sú skvelé). Nič sa však nevyrovná osobnému zážitku.

Nezabudnite si na cestu pribaliť našu konverzáciu, aby ste sa všade bez problémov dohovorili. V Škandinávii síce skoro všetci hovoria po anglicky, ale pár slov v miestnom jazyku sa môže zísť. V Petrohrade je komunikácia zložitejšia nielen vďaka azbuke, ktorá vás, neskôr narodených, môže trošku potrápiť.